Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego działa w oparciu o wiele ustaw i innych aktów prawnych. Podstawowym jest jednak ustawa z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników i to ona dokładnie normuje wszelkie prawa i obowiązku zarówno instytucji, jaką jest KRUS, jak i rolników w niej ubezpieczonych.
Niestety nie wszystkie zagadnienia zostały dokładnie omówione i wyjaśnione. O niektórych pojęciach, o niektórych rzeczach w ustawie możemy znaleźć tylko zdawkowe informacje. Tak jest w przypadku nadawania statusu KRUS. Status prawny nie jest określony wprost. Z ustawy wynika jednak, że:
• Centralnym organem administracji państwowej w KRUS – ie jest Prezes i to on kieruje tą organizacją,
• Prezes KRUS powoływany i odwoływany jest na wniosek Rady Ministrów,
• Prezes KRUS może mieć do dwóch zastępców, którzy powoływani i odwoływani są przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi,
• Organem kontrolnym i opiniodawczym jest Rada Rolników,
• Nadzór nad realizacją zadań KRUS wynikających z ustawy sprawuje Minister Pracy i Polityki Społecznej.
Statut KRUS jest szalenie istotnym dokumentem. To właśnie na jego podstawie działa i funkcjonuje ta jednostka, ta instytucja. Statut KRUS nadawany jest przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. W KRUS – ie istotny jest również regulamin organizacyjny. Ten określany jest przez Prezesa KRUS. Dokument ten musi być zgodny ze statutem. Od czasu do czasu wprowadzane są zmiany w statusie w drodze rozporządzenia wydawanego przez właściwego ministra. Ostatnia taka zmiana w statusie KRUS wprowadzona była 20 maja 2010 roku. W wyniku zmiany statusu wprowadzane są modyfikacje na różnych poziomach działania KRUS. Czasami są one dość poważne – mogą dotyczyć chociażby zmiany struktury organizacyjnej jednostek KRUS. Czasami ze zmianami w statusie KRUS związane są wydatki, jakie trzeba ponieść, by takowe zmiany móc wprowadzić. Zmiany czasami są jednak konieczne, są niezbędne i ułatwiają, usprawniają funkcjonowanie KRUS.