Rolnicy korzystający z dotacji, z wsparcia finansowego z funduszy celowych zobowiązany jest wykonywać różne raporty ze swojej działalności rolniczej. Nie jest to wcale takie łatwe. Raport rolniczy jest sprawozdaniem z wykonywanych działań, jest jednakowo rozliczeniem z przyznanych środków finansowych. Rolnik jest wiec zobowiązany w niektórych sytuacjach, w niektórych okolicznościach wykonać takie raporty rolnicze. W raportach powinno znaleźć się:
• Sprawozdanie z działania,
• Rozliczenie kosztów poniesionych na zrealizowanie konkretnego przedsięwzięcia,
• Rachunki, faktury, paragony potwierdzające zakup konkretnych produktów.
Wiele zależy oczywiście od sytuacji i wymogów. Czasami przygotowanie raportu rolnego zajmuje rolnikowi dosłownie kilka minut. Raport sporządzany jest na odpowiednim druku i polega na wypełnieniu konkretnych rubryk, na uzupełnieniu danych.
Zdarza się jednak i tak, ze od rolnika wymaga się raportu pełnego i dokładnego, zawierającego szczegółowe informacje dotyczące konkretnego przedsięwzięcia. Przygotowanie takiego raportu często jest dość skomplikowane i zajmuje nawet kilka dni. Niestety takich formalności w wielu przypadkach nie da się pominąć.
Każdy rolnik, który ma przygotować raport rolniczy w każdej sytuacji może zgłosić się po pomoc do odpowiednich instytucji czy urzędów. Pracownicy jednostek terenowych KRUS wszystko bardzo dokładnie wytłumaczą i pomogą raport rolniczy przygotować. Często taka pomoc jest niezbędna.
W raporcie istotą jest to, by był on wiarygodny, oparty na rzeczywistych faktach, by wykonany był profesjonalnie. Nie oznacza to wcale, ze rolnik musi zlecać wykonanie takiego raportu firmom czy osobom zewnętrznym. Jeżeli skoncentruje się na wykonaniu takiego raportu, w razie konieczności skorzysta z pomocy odpowiednich instytucji wówczas z całą pewnością profesjonalny raport uda się wykonać. W gruncie rzeczy często okazuje się, że jest to praca czasochłonna jednak nie aż tak bardzo skomplikowana, jakby się mogło niektórym wydawać.